Nastavení cookies

Prevence

Naše školní poradenské pracoviště poskytuje pedagogickou poradenskou pomoc žákům, zaměřuje se především na problémy žáků ve školním prostředí.

Velkou pozornost věnujeme vytváření pozitivního a bezpečného sociálního klimatu v naší škole. Cíleně pečujeme o harmonický rozvoj osobnosti každého dítěte.

Individuálně pracujeme se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, se žáky nadanými a se žáky, kteří ve vzdělávání potřebují jakkoli podpořit.

Vstřícný, otevřený a respektující vztah trojice žák-učitel-rodič je pro nás podstatný.

Nabízíme standardní poradenské služby, které jsou poskytovány v souladu s platnou legislativou. Úzce spolupracujeme s řadou odborníků a institucí zaměřených na prevenci rizikových projevů chování.

info-1698141_1920-400x300.jpg

Náplň činnosti

• tvorba a realizace Školní preventivní strategie, Minimálního preventivního programu, Školního programu proti šikanování

• průběžné sledování situace ve škole z hlediska rizik výskytu sociálně patologických jevů

• koordinace spolupráce pedagogických pracovníků a vedení školy při řešení konkrétních případů

• zajišťování programů a projektů v rámci primární prevence

Školní poradenské pracoviště tvoří

  • Výchovná poradkyně Mgr. et. Mgr. Petra Sýkora Slavíková, petraslavikova@zs-kuncicky.cz, konzultace: 
  • Metodička prevence Marie Svobodová, mariesvobodova@zs-kuncicky.cz, konzultace: úterý 12.30 –13.30 nebo dle dohody

Kde také hledat informace a pomoc

Linka bezpečí 116 111 (pro děti zdarma)

Rodičovská linka 840 111 234, 606 021 021

E-bezpečí – kyberšikana, sociální sítě, hoax, fake news, sexting, trolling, kybergrooming

Minimalizace šikany – šikana

Buď Safe Online – bezpečné chování na internetu

Kde také hledat informace a pomoc

Potřebujete poradit, pomoct v obtížné situaci? Stydíte se svěřit někomu, koho osobně znáte? Hledáte informace, kontakt?

Kyberšikana. Šikana. Problémy v rodině, ve škole, ve vztazích se spolužáky, trápení s láskou,…

Kde-take-hledat-pomoc-347x245.jpg

Nemusí to vědět všichni. Můžeš to říct nám.
Nevíš si rady? Ubližuje ti někdo? Bojíš se? Nedaří se ti v lásce? Rodiče ti nerozumí? Nezvládáš to? https://www.linkabezpeci.cz/

Dostal/a jsi se do obtížné životní situace spojené s internetem či mobilními telefony? Někdo ti vyhrožuje, vydírá, zastrašuje a používá k tomu internet či mobilní telefon? Víš o kyberšikaně, kybergroomingu, sextingu, zneužití osobních údajů a dalších nebezpečích? Přemlouvá tě někdo prostřednictvím internetu či mobilního telefonu k osobní schůzce? Máš strach kontaktovat policii
Neváhej a napiš do naší poradny! Pomůžeme ti! http://www.e-bezpeci.cz/

Ptejte se na vše, co se týká šikany. Ptejte se, pokud se šikana týká přímo vás, nebo chcete pomoci někomu jinému. Poradna je k dispozici dětem i dospělým. Bojíte se o šikaně mluvit? Nevíte s kým? Telefon 116 000 NONSTOP. Poradnu využijte, pokud Vám nebo Vašemu dítěti, Vašemu žákovi či studentovi, kamarádovi, spolužákovi, kolegovi, příbuznému či jinému blízkému někdo UBLIŽUJE, je ponižován a neví si rady. http://www.minimalizacesikany.cz/poradna

Jirka má s bezpečností na internetu řadu zkušeností. Mrkněte na videa, která natočil spolu s odborníky z Avastu a zjistěte, na co si dát pozor. https://www.budsafeonline.cz/

Když si nevím rady, mám trápení, ale stydím se o tom někomu říct…
https://www.ditekrize.cz/

V rámci Minimálního preventního programu 2022/2023 budeme i letos pokračovat ve spolupráci s kvalifikovanými odborníky z o.p.s. Pavučina.Etický kompas.

Náplň lekcí cíleně rozvíjí sociální dovednosti žáků v mezilidských vztazích, empatii, pozitivní vztah k sobě, odolnost vůči zátěži, zvnitřnění základních etických hodnot.

Jasný a strukturovaný program splňuje kritéria efektivní primární prevence: práce v malé skupině, prožitkové aktivity, výtvarné a pohybové techniky, modelování situací, hodnotová reflexe, přesah do reálného života, zpětná vazba.

Eticky-kompas-2022-347x245.jpg

Problém zvaný Tik Tok

íte, co vaše dítě sleduje? Co zveřejňuje? Více o aplikaci Tik Tok zde

Jak chránit své dítě? Stejně jako u dalších aplikací a sociálních sítí tohoto typu platí následující doporučení:

1. Zajistit základních bezpečnostnostní parametry uživatelského profilu – tj. nastavit uživatelský profil dítěte na “soukromý”, nikoli “veřejný”. Tím pádem nebude produkce dítěte automaticky veřejná.

2. Vypnout lokalizační služby v aplikaci Tik Tok / Musical.ly. Tj. nepůjde sledovat, kde se dítě nachází, odkud se připojuje.

3. Pokud je to možné, zajistit si jako rodič přístup do profilu dítěte a monitorovat, jaké aktivity na profilu provádí. Zaměřit se na přístup ke vhodnému a nevhodnému obsahu.

4. Sami si nainstalovat aplikaci Tik Tok a upozornit dítě na to, že budete jeho činnost – stejně jako ostatní uživatelé – sledovat.

5. Otevřeně s dítětem komunikovat o tom, co na internetu dělá, a nastavit jasná pravidla pro využívání technologií – včetně limitování času apod.

zdroj: www.e-bezpeci.cz

tiktok-5390055_1920-356x218.jpg

Kyberšikana

Jak ji poznat. Jak reagovat. Kde hledat pomoc. Více ve videu projektu e-bezpečí. Klikni na modrý odkaz
maxresdefault-356x200.jpg

Romance scam (dating scam)

Romance scam je druhem podvodu, který využívá osamělosti žen a mužů. Internetoví podvodníci se prostřednictvím sofistikovaných příběhů snaží přimět důvěřivé uživatele (často v seniorském věku) k uhrazení nejrůznějších poplatků apod. Více ve videu projektu e-bezpečí.
maxresdefault-1-356x200.jpg

Co dělat, když tě někdo na internetu vydírá??

Někdo tě na internetu vydírá? Nevíš si rady, co dělat? Podívej se na video, které Ti poradí, jak postupovat

Podívěj se na video - klikni zde na video

nekdo-te-na-internetu-vydira-1-347x245.jpg

Víte, co je wangiri?

Velké množství uživatelů telefonů čas od času narazí na situaci, kdy je prozvoní neznámé zahraniční telefonní číslo. Samotný hovor však neproběhne, je ze strany volajícího okamžitě ukončen. Ve snaze zjistit, kdo nám z neznámého zahraničního čísla volal, na dané číslo zavoláme… a při měsíčním vyúčtování si pak budeme rvát vlasy, stali jsme se totiž terčem podvodu, kterému se říká wangiri. Více zde. Zdroj: https://www.e-bezpeci.cz/
smartphone-3572807_1920-356x237.jpg

Signál pomoci

Co je signál pomoci?

Mezinárodní znamení, kterým můžeš dát svému okolí najevo, že zažíváš násilí v rodině, že ti někdo ubližuje, že něco není v pořádku, že potřebuješ pomoci. Použitím tohoto signálu za sebou nezanecháš žádnou digitální stopu nebo jakékoliv důkazy, které by proti tobě mohl použít násilný člověk, který ti chce ublížit.

Nezapomeň, nejsi na to sám/sama.

Co mám dělat, když vidím tento signál?

Pokud tento signál uvidíš ve videochatu, nebo v kontaktu s osobou, která tento signál ukáže, jde obvykle o jasné volání o pomoc a vyžaduje okamžitou akci. Je důležité jednat opatrně, aby jsi zbytečně neohrozil/a dotyčnou osobu, nemluv nahlas o tom, co jsi viděl/a. Obrať se neprodleně na někoho dospělého a informuj ho o tom, co jsi viděl/a. Pokud už jsi starší a můžeš situaci řešit samostatně, obrať se na polici na čísle 158.

Více najdeš zde

Signal-pomoci-347x245.jpg
61b9f69f37ac9ec5a7153729_4ko.png

Google pomáhá kontrolovat aktivity dětí pomocí služby Family Link

Nevhodný obsah, příliš mnoho času stráveného u telefonu či tabletu nebo nečekaně vysoký účet za mobilní aplikace. Neomezený přístup na internet představuje pro děti i pro jejich rodiče množství rizik, kterým se společnost Google snaží zamezit pomocí služby Google Family Link. Více zde.

Google-Family-Link-400x300.jpg

BUĎ SAFE ONLINE- jak být na internetu v bezpečí

Jirka Král má s bezpečností na internetu řadu zkušeností. Mrkněte na videa, která natočil spolu s odborníky z Avastu a zjistěte, na co si dát pozor.  budsafeonline.

facebook-1200x630-default-356x187.png

Facebook - portál pro mládež

Portál pro mládež – základní informace o Facebooku, informace o soukromí a bezpečnosti na sociální síti Facebook.
VSE7357a1_FBY-356x200.jpg

Obavy z války na Ukrajině

Je přirozené kvůli situaci v Ukrajině cítit strach, smutek, vztek či bezmoc. Informace a tipy na zvládnutí této náročné životní situace najdete v následujících infografikách.
UKRAJIN_TIPY_LINKA_BEZPECI-2048x1448.jpg
Jak-mluvit-s-detmi-o-valce_page-0001-768x1086.jpg

S čím se na mě můžete obrátit

• Nezdravé vztahy v kolektivu třídy a mezi žáky na škole

• Experimenty žáků s návykovými látkami

• Vandalismus,krádeže

• Projevy rasové a menšinové intolerance

• ……..a další problémy ovlivňující vzdělávání a výchovu žáků

nahoru